“Ta błyskotliwa praca, skupiająca się w szczególności na Brazylii, przedstawia konkretne rozwiązania pozwalające nam uciec od tragedii głodu pośród obfitości, niewykorzystanych zasobów, ludzi, którzy pozostają bezczynni, podczas gdy do wykonania pozostaje tak wiele pracy,…
Różnych aspektów dotykają teksty naszych Autorów składające się na tegoroczny Almanach. Nie jest jednak przypadkiem, że dominują teksty o problemach demokracji, bo jej budząca rosnący niepokój jakość ma decydujące znaczenie przy sprawnym radzeniu sobie z innymi…
Ogólna idea, która się przyjęła, jest taka, że jeśli banki osiągają zyski, to znaczy, że przyczyniają się do wzrostu gospodarki. Podobno “zaprzęgają pieniądze do pracy”. Jeśli system działa, powinien wykazać wyniki nie tylko dla…
Wszystko ulega dramatycznemu przyspieszeniu.
Czas społeczny funkcjonuje w tempie odmiennym dla technologii, rozwijających się w sposób, który nas oszałamia, dla kultury, która ewoluuje znacznie wolniej, oraz dla praw, które zmieniają się dopiero wtedy, gdy nagromadzone…
W skrócie: niszczymy planetę dla korzyści mniejszości, podczas gdy konieczne zasoby finansowe skoncentrowane są w spekulacyjnych inwestycjach. Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 ONZ jest jasno sprecyzowana, więc wiemy, co trzeba zrobić….
Dorastałem w czasach brazylijskiej dyktatury wojskowej. Dyskurs był również pełen ojczyzny, rodziny i tradycji, ale za flagami i błogosławieństwami widzieliśmy absurdalną koncentrację bogactwa, nędzę, tortury i morderstwa. Ani wojsko mnie nie lubiło, ani ja…
Czy pandemia to początek wielkiej globalnej zmiany? Czy da się utrzymać demokratyczne systemy przy skrajnych nierównościach społecznych? Prof. Ladislau Dowbor, brazylijski ekonomista polskiego pochodzenia, doradca ONZ, rządów Kostaryki, Ekwadoru i RPA, w rozmowie z…
Artykuł analizuje wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych (organizacyjno-społecznych, gospodarczo-technicznych i polityczno-osobowościowych) na potencjalizację (2003-2016) i sukcesywną depotencjalizację roli Brazylii (2016-) w procesie budowy nowego międzynarodowego ładu….
Myślę, że powrót do starego jest niemożliwy. Koronawirus przyspieszy reformę kapitalizmu – mówi brazylijski ekonomista Ladislau Dowbor. Rozmawia: Jacek Pawlicki …
Polska nie jest wyjątkiem. Gdzie okiem sięgnąć, demokracja drży w posadach. Co gorsze, nie tylko demokracja. Cały ewoluujący od II wojny światowej porządek – polityczny, gospodarczy, społeczny, prawny i kulturowy – coraz bardziej się…
Mamy silną skłonność do tonięcia w krótkoterminowych kłótniach na temat różnych absurdów promowanych przez nasze populistyczne rządy. I nie możemy winić Brytyjczyków, Amerykanów, Brazylijczyków czy Polaków, że nie wiedzą, jak głosować. …
Powstała nowa rzeczywistość, do której nie pasują stare instytucje. Potężne procesy wymknęły się spod demokratycznej kontroli, wpychając nas w chaos, nad którym nikt nie umie zapanować. Wzrost roli pieniędzy w polityce, erozja społeczeństw obywatelskich,…
Paweł Kozłowski – “Wygrywa zawsze ten sam” – Polityka i Społeczenstwo Bardzo ciekawa recenzja książki “Co to za gra”. Dzięki, L. Dowbor: https://dowbor.org/wp-content/uploads/2017/12/dowbor.pdf…
Dziś problemem Brazylii i szerzej, całego świata, jest to, że o wiele bardziej opłaca się inwestować w różnego rodzaju instrumenty finansowe niż w produkcję czy rozwój – mówi brazylijski ekonomista Ladislau Dowbor…
Dziś już nie sposób negować rozmachu wyzwań, wobec których stoimy. Jednym z pośrednich rezultatów wprowadzania technologii informacji i komunikacji, w powiązaniu z badaniami na wszystkich poziomach, jest wyraźna widoczność rozmachu impasów. Nie chodzi o dyskursy…
fff POLITYKA – Jacek Żakowski Korporacje silniejsze od rządów Rządzą nami zera Prof. Ladislau Dowbor o tym, jak korporacje stworzyły superorganizm i stały się potężniejsze od mocarstw, i dlaczego z taką hydrą tak trudno…
Brazylia: System Finansowy versus Rozwój Gospodarczy Kraju Studia Eseje (Ameryka Łacińska, 1 (91) 2016, ss. 21-40 21) Nierówności gwałtownie rosną. Oxfam ten fakt nagłaśnia i podaje dane liczbowe, Crédit Suisse ukazuje w czyich rękach…
Reguły globalnej gry: olimpiada i nasz powszedni cyrk Ladislau Dowbor – 26/09/2016 Trudno powstrzymać się od myśli, że żyjemy w wielkim cyrku. Kiedy siedzimy na kanapie po dniu ciężkiej pracy oraz…